Forumi » Začinsko i lekovito bilje

Konjogriz

    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 00.46.06 CET

     

    Vodopija, cikorija, konjogriz ili divlji radić je višegodišnja zeljasta biljka, visoka 1,5 m. ima trajni, valjkasti i vretenasti koren izvana žuckasto-bele boje, a iznutra bele boje. Stabljika je uspravna, kruta, uglasta, u gornjem delu razgranata. Stabljika i listovi su pokriveni kratkim dlakama. Listovi su duguljasti do lancetasti, suženi u dršku, duboko režnjevito testerasto useceni. Cela biljka, pogotovo mlada ima mlecnog soka. Listovi su grubo nazubljeni i podsecaju na maslacak. U pazuhu listova ili na vrhu grana razvijaju se pojedinacno po celoj biljci cvetne glavice svetloplave boje. Cvetovi su svetloplavi, vrlo lepi i upadljivi, sakupljeni z glavice koje izbijaju pojedinacno na stabljici ili na granama. Cveta obilno preko celog leta. Raste svuda kao korov, najviše pored staza i puteva, po pašnjacima i livadama, po obodima šuma i drugde.

     

    Ponegde se gaji radi korena od kog se pravi surogat kafe (cigura). Cela biljka je gorka i vrlo cvrsta tako da se teško kida i cupa. Vadi se u jesen, ocisti od zemlje i nadzemnih delova, isece po dužini, nanize na konac i suši u hladu na promajnom mestu. Zbog dugog korena dobro podnosi sušu. Razmnožava se semenom. Može se naci na pustim zemljištima, uz rubove putova, na livadama posebno na sušnim zemljištiina.

     

     

    Lekovit je koren, koji je valjkasto-vretenast, cvrst, spolja tamne boje, a iznutra beo. Koren (Cichorii radix) se kopa u jesen kad je najdeblji i ima najviše lekovitih sastojaka i inulina (rezervna hrana). Redje se koristi nadzemna biljka brana u cvetu.

     

     

    Za lek koriste se koren, cvetovi i listovi.

    Od druge polovine marta do kraja maja kopa se koren, a listovi i cvetovi za vreme cvatnje.

    Konjogriz jaca želudac, popravlja probavu, odvaja prekomernu žuc, cisti jetru, bubrege i slezenu, leci žuticu i anemiju.

    "Frankova cigura", dodatak kafi i "sirotinjska ili ratna kafa" je ispržen i samleven koren oplemenjene vodopije sa krupnim mesnatim korenom bogatim inulinom.

    Pošto je inulin polisaharid koji hidrolizom daje samo levulozu (fruktozu ili vocni šecer), razumljivo je zašto kod nas u narodnoj medicini ciguru koriste dijabeticari. Ovo je sasvim opravdano, jer sve biljke iz familije glavocika (Compositae), a njih ima vrlo mnogo, umesto skroba kao rezervnu hranu imaju inulin. Prema tome, osobe obolele od šecerne bolesti mogu koristiti sve biljke iz te porodice kao dijetalnu hranu.

     


    Poslednja izmena: 04. март 2016. 13.36.58 CET"
    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 01.00.05 CET

    Čaj:

    1 kašiku mešavine svih delova konjogriza prelijemo sa 1/2 l hladne vode, stavimo da se kuva 3 min, zatim procedimo.

    Čaj se pije topao i na gutljaje dnevno po 1 litru kao lek za bolesti jetre, žuticu, bolesnu slezinu, bubrege. Protiv grčeva u žučnoj kesi pijemo dva puta dnevno čaj od vodopije, koji bi trebao da vri i do 5 minuta.

     

    Vino:

    1 kašiku mešavine svih delova konjogriza preliti sa 1/2 l bijelog vina i kuvati 10 minuta.

    Vino popiti tokom dana a kažu da je još je delotvornije od čaja.

     

    Salata:

    Sveži mladi listovi se začine maslinovim uljem i limunom.

    Ovo je jako dobro protiv glista...Ako vam ne prijaju sirovi listovi, kuvajte ih jer mnogobrojnim sastojcima izvanredno pomažu rad jetre.

     

    Vodopija pomešana s peršunom u jednakom odnosu pospešuje izlučivanje mokraće, pročišćava krv, a na taj način i celi organizam.


    Poslednja izmena: 04. март 2016. 13.18.20 CET"