Forumi » Rešenje za sve probleme

Stomačni problemi na putovanju

    • 1581 postova
    10. фебруар 2016. 17.57.54 CET

     

    Kako sprečiti pojavu stomačnih problema? Idealno bi bilo da na putovanjima koristite originalno flaširanu vodu za piće. Ta voda je zdravstveno bezbedna i proverena od nadležnih institucija. Kad je u pitanju hrana, ako je sami spremate (otišli ste na piknik, kampujete, boravite u vikendici, na moru ili planini), nužno je da poštujete sva pravila koja se odnose na higijenski pravilnu pripremu hrane, i to u svim fazama nabavke i pripreme, pa do serviranja i konzumiranja. Ukoliko koristite usluge hotela i restorana za glavne obroke, obratite pažnju na svu onu hranu koju konzumirate vanpansionski. Vrlo su rizični razni prehrambeni proizvodi, koji se proizvode, čuvaju i prodaju, a kod kojih nisu ispoštovani zakonom propisani uslovi proizvodnje, skladištenja i distribucije hrane. Ovo se odnosi na hranu, koja se nudi na plažama, uličnim tezgama, kioscima...

     

    Evo, nekoliko saveta, koji se odnose na hranu i piće, a koji mogu da smanje rizik od pojave stomačnih problema:

     

    Jedite industrijski sladoled. On se proizvodi i čuva u kontrolisanim uslovima. Izbegavajte da jedete hranu koju prodaju prodavci na plaži. Izbegavajte kolače koji sadrže kremove od jaja. Ako jedete jaja, neka budu tvrdo kuvana ili dobro pečena. Dobro operite voće i povrće pre nego ga koristite u ishrani.

     

    Ako boravite na mestima gde niste sigurni u kvalitet vode ili znate da su se dešavali zdravstveni problemi porekla vode iz lokalnih vodovoda, ljuštite voće. Ne kupujte mlečne proizvode van pijačnih prostora, koji su za to predviđeni (i kontrolisani od nadležnih inspekcija). Ne kupujte meso niti ribu van kasapnica i ribarnica. Oprezno sa gljivama ukoliko niste poznavalac. Izbegavajte jela od mlevenog i nedovoljno pečenog mesa. Nikad ne koristite isto posuđe za sirove i termički obrađene namirnice. I sirove namirnice i gotovu hranu čuvajte u adekvatnim uslovima. Najbolje bi bilo da hranu jedete neposredno po završenoj pripremi i da svaki put pripremate onoliko hrane koliko je potrebno za taj obrok.

     

    Ukoliko niste sigurni u kvalitet vode ili znate da su se dešavali zdravstveni problemi porekla vode iz lokalnih vodovoda, koristite samo flaširane vode i druga flaširana pića. Ako volite hladna pića, neka ona budu rashlađena u frižideru. Izbegavajte led – napravljen je od vode iz lokalnog vodovoda. Koristite umereno rashlađene napitke. Vrlo rashlađena pića (na granici zaleđivanja) štete delovima probavnog sistema sa kojima dolaze u kontakt zbog velike temperaturne razlike. Mogu oštetiti sluzokožu jednjaka i želuca i na taj način stvoriti uslove za razvoj infekcije.

     

    Nikad i ni pod kakvim izgovorom ne pijte sa izvora i česmi, koji nisu pod strogim sanitarnim nadzorom. Čak i ako ih lokalno stanovništvo koristi bez posledica po zdravlje, to nije garancija da je voda ispravna za korišćenje i da vam neće prouzrokovati stomačne tegobe. Obavezno na put ponesite neki od preparata koji sadrže probiotike, a koji su namenjeni lečenju tzv. putničkih proliva. Dostupni su u svakoj apoteci.

     

    Nikako ne zaboravite

     

    Bez obzira na trajanje puta i destinaciju, uvek proverite da li vaše zdravstveno osiguranje pokriva troškove zdravstvenih usluga, koje vam mogu zatrebati na putovanju. Raspitajte se o dostupnosti medicinske službe na odredištu. Proverite sa lekarom (najbolje sa specijalistom epidemiologije) da li je potrebno da se vakcinišete protiv nekih zaraznih bolesti. Lekar epidemiolog će vam dati precizna i praktična uputstva šta bi trebalo da preduzmete (koje vakcine da primite) i koje potvrde da pribavite ukoliko putujete u pojedine zemlje za koje je prema propisima Svetske zdravstvene organizacije obavezna vakcinacija. Za određene grupe stanovništva/putnika, kao što su deca, trudnice, hronični bolesnici, starije osobe i osobe sa posebnim potrebama, osim opštih uputstava vezanih za putovanja, potrebna su i posebna uputstva vezana za specifičnost njihovog stanja.

     

    Ukoliko ste pod stalnom terapijom, u zavisnosti od dužine putovanja, ponesite dovoljno lekova koje stalno uzimate. Lekove uvek nosite u ručnom prtljagu. Obavezno spakujte u priručnu apoteku: zavojni materijal, lekove protiv bolova, neki preparat protiv stomačnih tegoba, sredstvo za dezinfekciju rana, i sve drugo što vam preporuči vaš lekar, zavisno od toga gde putujete.

     

    Tokom putovanja konzumirajte samo originalno flaširana pića (voda, sokovi, hladni čajevi). Izbegavajte alkohol, naročito u uslovima visoke spoljne temperature. Pazite šta jedete. Čuvajte se od polno prenosivih bolesti. Koristite zaštitu. Ponesite dovoljnu količinu kondoma. Koristite zaštitu pri sunčanju i sunčajte se u vremenu kad sunčeva radijacija nije jaka. Nosite kape, kačkete, šešire. Zaštitite se od sunčanice.