Forumi » Saveti za roditelje

Top 10 saveta za samohrane majke

    • Moderator
    • 155 postova
    28. јануар 2016. 18.31.38 CET

     

    Podizanje i vaspitavanje djeteta je jako odgovoran, težak i zahtjevan posao. Ponekad naiđe "topao i sunčan period", nekad malo "zahladni", često bude "grmljavine" a posle toga i "kiše". Čak za oba roditelja koji zajedničkim snagama učestvuju u podizanju djece, ovo je težak zadatak, a kada govorimo o samohranim roditeljima, to tek dostiže najvišu tačku tog nivoa. 
    Međutim, mnogo roditelja na svijetu su samohrani roditelji, i podižu svoju djecu sami bez pomoći drugog partnera. 
    Ali ako se nalazite u "kajaku" za jednu osobu i sa jednim parom vesli, to ne znači da ćete jednako lako proći "uzburkani kanjon" roditeljstva kao u kanuu za dvoje i sa 2 para vesli. 
    Mi ćemo vam dati 10 važnih savjeta uz pomoć kojih ćete "malo" olakšati težak period samohranog roditeljstva.

     

     

     

     

    1. OSTANITE U DOBROM ODNOSU SA DRUGIM RODITELJEM VAŠEG DJETETA

     

    Za dobrobit djeteta i svih vas, ostanite u dobrom kontaktu sa drugim roditeljem. Nemojte pričati loše stvari na vašeg bivšeg partnera i učinite SVE da dijete i dalje osjeti ljubav oba roditelja.

     


    2. VODITE BRIGU O SEBI

     

    Iako bi vam možda najviše prijao odmor u luksuznom SPA hotelu, za početak je najvažnije da obratite pažnju na vaše "osnovne potrebe".  Samohrana majka Sara Rejčel blogerka i autorka knjige "Potraga za samohranim majkama" je rekla jednu interesantnu rečenicu: " Toliko nisam pazila na sebe, da nisam dovoljno jela, nisam dovoljno spavala i živjela sam u neurednosti svog doma."

     

    Dakle OSNOVNE ŽIVOTNE POTREBE do kojih morate da držite su : redovna ishrana, redovan san i higijena. Te tri stvari u mnogome utiču na psihičko i emocionalno stanje osobe.

     

    3. PLANIRAJTE FINANSIJE

     

    Sada kada ste sami, morate posebno da povedete računa o troškovima. Novac nemojte da trošite na prolazne stvari koji će zabaviti vaše dijete 5 minuta. Radije provedite tih 5 minuta u nekom vašem kvalitetnom zajedničkom igranju nego da kupite skupocjenu igracku na baterije koja će za kratki period već postati "dosadna".

     


    4. DRUŽITE SE

     

    Kada izađete u park sa svojim djetetom, ono što prvo primjećujete to su mame i tate na klupama sa svojom dječicom. Vi sa tom slikom ulazite u park i sa tom slikom izlazite iz parka i dolazite vašoj kući tužni i usamljeni....još gore je ako ste gladni, neispavani i vaša kuća je neureda (iz tacke 2). Takav način života odvući će vas na mračnu stranu, imaćete osjećaj da ste sami na ovom svijetu, da niste voljeni i nemojte to sebi dopustiti !

     

    MORATE NAĆI PRIJATELJE slične vama. Ako ste samohrani roditelj, upoznajte osobu slicnu vama i vidjećete koliko niste sami na ovom svijetu i koliko možete da budete shvaćeni, prihvaćeni i voljeni od strane vaših prijatelja. Naprotiv, probajte druženje sa osobama koje nisu samohrani roditelji i vidjećete koliko ste griješili kada ste mislili da su oni drugačiji od vas. 
    Shvatićete da i drugi imaju neke probleme koji ih tište, pa iako imaju svog partnera pored sebe.
    DRUŽENJE i UPOZNAVANJE sa ljudima će vam dati drugu dimenziju i zato ne budite sami.

     

    Ukoliko u vašem gradu postoji udruženje samohranih roditelja, eto prilike da nađete svoje prijatelje.

     

    5. KREIRAJTE DRUŠTVENU ZAJEDNICU

     

    JAKA društvena zajednica može da vam donese osjećaj pripadnosti kao i osjećaj podrške. Nemojte da pravite zajednicu samo za samohrane roditelje jer sužavate vaš krug i vaše vidike. Što raznovrsnija zajednica - to bolja i efikasnija.Ukoliko vam ta druženja ne prijaju, onda se učlanite u neki crkveni hor, ili idite u lokalnu biblioteku gdje su mirnija druženja...pridružite se nekoj kreativnoj radionici za odrasle. 
    Možete da napravite svoj blog na internetu ili grupu na društvenoj mreži, mada ljepše je ipak sretati se sa ljudima van virtuelnog svijeta.

     

    6. NOVA KUĆNA PRAVILA

     

    Sada kada ste sami, bez drugog roditelja, u kuću se uvode i nova pravila. Naučite vaše dijete da sa vama učestvuje u svim vašim obavezama oko kuće. Zajedničkim snagama olakšaćete sebi a uključićete i dijete u aktivnosti pa će to umjesto "obaveze" prerasti u  druženje i igru.

     

     

    7. PRIHVATITE POMOĆ

     

    Za neke ljude ovo je lakše reći nego uraditi, jer oni smatraju ako su "sami izabrali" ovaj težak put onda sami treba i da se nose s poteškoćama - što je apsolutno pogrešno.

     

    Jedna samohrana mama, koja je poželjela da ostane anonimna, kaže: "Najteže sam se osjećala kada slušam priče prijateljica koje se hvale svojim muževima, kako im pomažu, kako su im bake i deke uvijek tu. Kad sam slušala te priče, tonula sam sve dublje i dublje u svoj svijet samoće, jer sam ja bila sama sa svojom bebom."

     

    Riječi ove anonimne mame su jako česta pojava, ali ako ste samohrani roditelj to ne znaci da ne treba da prihvatite pomoc drugih. Nemojte misliti da ako neko želi da vam pruži ruku da vas ta osoba sažaljeva. U ovakvim situacijama, najmanje je važan vaš ego. Odbacite te sumnje i prihvatite pomoć i ruku svakoga ko vam to nudi. Olakšaćete sebi i pomoći na mnogim poljima.

     

    Marija V., samohrana majka petogodišnjeg dječaka kaže: "Dugo vremena mi je trebalo da shvatim da i drugi ljudi imaju neke druge probleme, a ne samo ja. Kada pogledam oko sebe, shvatim da zajednica dvoje ljudi ne znači da je sve sjajno i bajno. Bar sam shvatila da ja imam mog jednog petogodišnjaka i "jednu brigu" a da sam u zajednici sa mužem ili možda jos djece, nosila bih teret nekoliko "briga". Zato sam shvatila da sam i ja srećna u svojoj koži i prihvatila sam ovu moju situaciju."

     

    8. UNAPRIJED SE PRIPREMITE ZA HITNE INTERVENCIJE

     

    situacija 1: Ponoć je. Dijete ima visoku temperaturu. U kući nemate ni čepice ni sirup za snižavanje temperature.
    situacija 2: Vi ste se razbolili, povraćate i imate visoku temperaturu, a nemate ibuprofen?

     

    Šta radite ako nemate partnera pored sebe?

     

    Važno je da se na ovakve situacije spremite unaprijed.U kući treba da imate "malu apoteku" za ovakve situacije, to je osnovna stvar.

     

    Drugo, na vrijeme potražite da li u vašoj blizini ima neki "hitni bebi centar" gdje možete ostaviti vaše dijete dok vi odete doktoru. Ako to u vašem mjestu ne postoji, napravite listu "prijatelja za hitne slučajeve" ili članova porodice koji vam u takvim situacijama mogu pomoći i naravno ne odbijajte nikada takvu vrstu pomoći.

     


    9. UNESITE KREATIVNOST U VASPITANJE DJETETA

     

    - Napravite bejbi centar u vašem domu. Ponudite se da nekim danima u mjesecu pričuvate nekoliko dječice od vaših drugarica. Pomoći ćete njima da odvoje malo vremena za sebe a vašem mališanu ćete prirediti veliku društvenu zabavu. Osim što ste usrećili drugarice i vašeg mališana, pokupili ste poene kod njih za sebe pa ćete moći uvijek da računate i na njihovu pomoć. Kako kaže naš narod "dobro se dobrim vraća".

     

    Podijelite posao ! U nekim firmama je i ovo dozvoljeno. Vi ste mama koja ima posao, ali imate drugaricu koja nema i želite da podijelite vaš posao sa njom? Vi ćete da radite 20 sati nedeljno dok ona za to vrijeme čuva svoje i vaše dijete. Zatim vi nastavite da cuvate vašu zajedničku djecu dok ona odrađuje onih preostalih 20 sati.
    Platu dijelite na pola, ali zato ne morate da placate troškove bebisiterke ! Pa vam se to svodi na isto, finansijski s tim da ste obadvije srecne i zaposlene mame (ovo mogu da priušte mame koje imaju rješeno stambeno pitanje, odnosno svoj stan. Mame pod kirijom na ovaj način idu u finansijski minus).Ne zaboravite da onih 20 sati koji ste kod kuće možete da iskoristite za neki honorarni posao od kuće.

     

     

     

    Zamjenite smjene ! Ako vi radite prijepodne, a vaša drugarica poslepodne, čuvajte jedna drugoj djecu u međusmjenama kako ne biste plaćale bebisiterku i bićete u finansijskom plusu.

     

     

     

    10. ZAJEDNIČKI TRENING

     

    Najbolji antistres je fizička aktivnost. Upišite fitnes, aerobik ili možda časove joge. Postoje mjesta za roditelje i djecu zajedno ukoliko vam je dijete veće, a ukoliko je ono malo, postoje centri sa igraonicama gdje možete da ostavite vaše dijete pod stručnim nadzorom vaspitača dok vi idete na vaše treninge.