Forumi » Saveti za roditelje

Panika - zivotinja je ujela moje dete

    • Moderator
    • 155 postova
    28. јануар 2016. 18.30.15 CET

    ŠTA TREBA DA URADIM AKO NEKA ŽIVOTINJA UJEDE MOJE DIJETE ?

     

    Sve zavisi kolika je rana i na kom je mjestu. Ako se radi o manjoj ranici ili samo ogrebotini na tijelu, dovoljno je da površinu isperete vodom i sapunom. Zatim namažite antibiotsku mast 2x dnevno, stavite gazu flasterpreko. Ako je ranica mala ne treba je ničim prekrivati, pustite je otvorenu na vazduhu, brže će da zaraste.

     

    Ako se ogulila koža i krenulo je krvarenje, rana može a ne mora da bude upasna. Za svaki slučaj treba pozvati hitnu medicinsku pomoć. Dok pomoć ne stigne, pritisnite mjesto rane gazom i držite tako da biste zaustavili krvarenje. Ukoliko se radi o rani u predjelu lica ili vrata, treba što prije reagovati jer rane na takvim mjestima mogu otvoriti velike krvne sudove
    Ljekar će vam najvjerovatnije propisati antibiotik, jer ujed životinje može biti zarazan i opasniji je nego da se sami posječete ili udarite pri padu.

     

    DA LI TREBA DA BRINEM ZBOG BJESNILA ?

     

    Većina kućnih pasa i mačaka su vakcinisani protiv bjesnila, tako da oni najvjerovatnije ne nose virus koji izaziva tu bolest.

     

    Ukoliko poznajete vlasnike životinja, zamolite ih da obezbjede dokumentaciju vakcinisanja životinje. Ako ste sumnjičavi, zovnite lično veterinara da provjeri životinju. 
    Ako ne znate ko su vlasnici, ili je životinja ulična, a još primjetite da pjeni na usta i ponaša se čudno, pokušajte da je zadržite na oku, ali ne budite blizu nje. Odmah pozovite službu za kontrolu životinja, da provjere životinju na znake bjesnila i ako treba da je odvedu
    Ako vam je životinja sumnjiva, ne znate vlasnika i niste uspjeli da je zadržite na oku (pobjegla vam je) odmah obavjestite službu za kontrolu životinja i dajte opis životinje (najbolje je odmah slikati životinju na licu mjesta dok je još tu, pa priložiti fotografije).

     

    Osim nevakcinisanih pasa i mačaka, divlje životinje kao što su slijepi miševi, rakuni, kojoti, tvorovi, lisicemogu nositi bjesnilo. 
    Ako je divlja životinja ujela dijete, odmah pozovite hitnu pomoć, jer postoji mogućnost da su te životinje zaražene virusom bjesnila (nisu ničiji vlasnici, ne vakcinišu se...).

     

     

    Ono što treba da znate o slijepim miševima jeste da vaše dijete može dobiti bjesnilo samo od male ogrebotine koju ni golim okom ne možete da pronađete. Zato ako ste otišli na kampovanje, u planinu, u šetnju pećinama, gdje postoje slijepi miševi, osnovno je da se zaštitite od njih. Prvo zaštititi glavu i vrat i nositi garderobu od čvrstog tekstila. Ukoliko ste vidjeli da je slijepi miš, makar samo u letu, dohvatio vaše dijete, odmah pozovite hitnu pomoć, jer je to sasvim dovoljno za prenošenje virusa bjesnila.

     

    Pitomi glodari kao što su hrčak i mali bijeli miš nisu nosioci virusa bjesnila pa su njihovi ujedi lako izlječivi.
    Male divlje životinje kao što su rakuni, pacovi, miševi, zečevi, vjeverice...mogu biti nosioci bjesnila ali rizik za to je mali, ipak se savjetuje provjera kod ljekara.

     

    ŠTA JE SA DRUGIM INFEKCIJAMA ?

     

    Iako možda najviše brinete zbog bjesnila, zaboravljate i na bakterijsku infekciju, koja je ustvari najčešći problem. Zato je uvijek važno da na licu mjesta isperete ranu i odmah nanesete neku antibiotsku mast
    Ukoliko niste sigurni koje je vakcine primilo vaše dijete, ili ste negdje zagubili karnet, ljekar će sigurno morati da da tetanus vašem djetetu, a ranu ćete nastaviti da liječite kod kuće. 
    Ako rana nije zacjelila ni posle 10 dana i postaje zaražena zona (crvena je, otečena, nastaje bol...) a vešem djetetu raste tjelesna teperatura ili se osjeća malaksalo i bolesno, odmah ga povedite doktoru.

     

     

     
    KOJI SU NAJVEĆI PROBLEMI KOD UJEDA ŽIVOTINJA ?

     

    Najčešći ujedi, kako svjetska statistika pokazuje, su ujedi pasa. Tako recimo, samo u Americi 800 000 ljudi godišnje se javi ljekaru zbog ujeda pasa, a polovina od toga su DJECA ! Zato je važno da preduzmete sve mjere predostrožnosti da zaštitite svoje dijete od ujeda životinja.

     

    ŠTA MOGU DA URADIM DA SPRIJEČIM UJED ?

     

    1. Nikada ne ostavljajte dijete samo sa vašim kućnim ljubimcem ili pored bilo koje druge životinje napolju. Skoro polovina ujedene djece od psa, bilo je ujedeno od svog kućnog ljubimca.

     

    2. Naučite svoje dijete da se ne približava mnogo ni mačkama ni psu ako ne zna na koji način se to radi i kako je jedino bezbjedno. Ako pas nije vaš, uvijek pitajte vlasnika za dozvolu da mu se približite. Zapamtite da SVAKI PAS ako je isprovociran, može da ujede.

     

    3. Naučite dijete da ne dira psa ili mačku dok spavaju ili jedu. Objasnite mu da ne smije da bježi od psa ako ga se uplaši, jer će to još više da podstakne psa na ujed.

     

    4. Naučite svoje dijete da ne daje hranu divljim životinjama osim ako vi niste tu koji to kontrolišete. U ovo naravno ne ubrajamo bacanje hljeba patkicama na jezeru.