Ženski kutak » Diskusije


Nega suve kože

  • Član
    29. март 2015.

    Uzroci i pomoć za suvu kožu


    Suva i veoma suva koža je čest problem, koji zimi postaje izrazitiji i učestaliji. Tome doprinose odn. stanje pogoršavaju niske spoljašnje temperature i suv vazduh usled centralnog grejanja.Na to, da li će naša koža biti suva ili neće utiče mnogo činilaca, kao što su to npr. zdravstveno stanje, geni (suva koža je nasledna), uticaj hormona, oštećenja usled UV zračenja, upotreba sredstava za čišćenje i negu koja isušuju ili nadražuju kožu i slično. Međutim, stanje se uz pomoć odgovarajuće i uporne nege može veoma popraviti.


    Šta je karakteristično za suvu kožu?


    Za suvu kožu je karakteristično zatezanje, osećaj kao da nam je koža "premala", na dodir je suva i rapava, a često se i ljušti. Ako je pogledamo izbliza, primetne su sitne pukotine usled isušenosti. Ćelije su sve više dehidrirane i nakupljaju se na površini kože, što dovodi do smanjene elastičnosti i osećaja zatezanja, kao i starijeg izgleda. Suva koža nije samo estetski nego i zdravstveni problem, jer kao takva ne ispunjava osnovnu funkciju – to je zaštita pred spoljnim uticajima. Time se povećava i mogućnost za razvoj raznih kožnih bolesti kao što su npr. dermatitis, nestaje kolagen koji je zadužen za elastičnost naše kože, njen imuni sistem opada, povećava se mogućnost za prodor bakterija…


    Šta učiniti?


    Suvoj koži treba dodavati – suprotno opštem ubeđenju da je to ogromna količina vlage – pre svega dovoljno masnoće. Jer suštinski problem suve kože je upravo nedostatak masnoća koje stvaraju zaštitni spoljni omotač kože, pa onda – usled nedostatka masnoća – takva koža ne može u sebi zadržati vlagu, nego je konstantno gubi – i tako se, ukratko rečeno, stvara začarani krug. Istraživanja su naime pokazala da između normalne i suve kože ne postoji velika razlika u količini sadržane vlage nego masnoće, a nedostatak vlage je tek posledica nedostatka masnoće.
    Zato pokušajte da izbegavate sve činioce koji na kožu loše utiču i koji bi mogli stanje da pogoršaju, i dodajite joj dovoljne masnoće i vlage – kako iznutra tako i spolja. Za umivanje i tuširanje (kupke izbegavajte kad god to možete) upotrebljavajte blage proizvode, npr. ulja za tuširanje i dečije proizvode, koji su napravljeni na bazi naročito blagih supstanci za čišćenje. Za negu upotrebljavajte proizvode koji sadrže dovoljno masnoća, antioksidanata i uree, a za odrasle treba da sadrže i alfa hidroksi kiseline, jer svi ti sastojci pomažu da se stanje suve kože poboljša, da postane ponovo zdrava i tako može uspešno da obavlja svoje zadatke.


    Veoma dobar izbor je i upotreba hladno ceđenog (devičanskog) maslinovog ulja – osim toga što kožu predivno nahrani, ima i izuzetno antioksidantsko dejstvo. Primerena su i sva ostala ulja i masnoće, ali je dodatna prednost ukoliko izabrana masnoća ima i antioksidantsko delovanje – koža će se tako brže i lakše oporaviti, a ujedno će imati i zaštitu od dejstva slobodnih radikala.
    Ulja možete takođe upotrebiti i pre vaše dnevne ili noćne kreme, ako vam one nisu dovoljno hranljive.