Ženski kutak » Diskusije


Snovi

  • Član
    15. септембар 2014.

    Često se dešava da mnogo vremena bezuspešno trošimo da bismo rešili neko pitanje. U traženju rešenja prolaze dani, meseci pa čak i godine. I odjednom - rešenje neočekivano dolazi. Da li znate Gde ? – naravno - u snu.


    U nastavku reći ćemo nešto i o snovima o toj pojavi koja, mada svakodnevna, hiljadama godina uzbuđjuje ljudski duh a ni do danas nije do kraja rasvetljena.


    Snova ima raznih, od onih običnih koji jednostavno reprodukuju fragmente zbivanja iz budnog stanja preko onih koji izražavaju skrivene želje snivača pa do onih velikih simboličnih snova koji ponekad mogu odlučujuće da utiču na sanjarčev život. I onih najčudnijih proročkih snova koji precizno predskazuju buduće događjaje.


    Malo je medjutim poznato da snovi, ne retko, igraju važnu ulogu u značajnim otkrićima ili u procesu umetničkog stvaranja. U tim slučajevima čovekovo nesvesno koje je i izvor snova često se pokazuje kao superiornije, da ne kažem pametnije, od svesnog dela bića. Evo jedan zapanjujući primer takvih snova.


    Jedan od najčudnijih je slučaj slavnog ruskog naučnika Dmitrija Mendeljejeva. Svoju genijalnu ideju o Periodičnom sistemu elemenata koja predstavlja jedan od kamena temeljaca moderne nauke , Mendeljejev, i pored velikog truda nije uspevao to da izrazi tablicom. Jednom prilikom posle neprekidnog trodnevnog rada na tom problemu, zaspao je potpuno iscrpljen i sanjao neobičan san. Evo šta on sam o tome kaže:


    " Vidim u snu tablicu gde su elementi rasporedjeni bas kako treba. Probudio sam se istog momenta i sve zapisao. Kasnije se pokazalo da je samo na jednom mestu bila potrebna ispravka.


    Do otkrića prstenaste formule Benzola , izuzetno značajnog za razvoj moderne organske hemije, njen tvorac, nemački hemičar iz prošlog veka August Kekule došao je takodje u snu. U tom neobišnom snu Kekule je najpre video dugačke linearne lance molekularnih veza . Lanci su se pomerali i međusobno približavali izvijajući se kao zmije. O ovome što je zatim usledilo sam Kekule je zapisao :


    “ Ali šta to treba da znači? Jedna od zmija uhvatila je svoj sopstveni rep i ta figura podsmešljivo je počela da mi igra ispred očiju. Skočivši iz sna ostatak noći proveo sam na razradi nove hipoteze.”


    Molekulska zmija koju je sanjao Kekule bila je verna slika prstenaste formule Benzoa koja mu je donela slavu.


    Snovi koji predskazuju neki dogadjaj, nešto što će se unapred desiti se zovu Prekognitivni snovi. Takav jedan san je usnio i poznati ruski pisac Gribojedov u kojem je video plan komedije "Teškoće bez pameti" i neke njene delove. Probudivši se iste noći zapisao je svoj san pa je tako nastala ta komedija.


    Sačuvana je priča i o poznatom italijanskom kompozitoru Đjuzepu Tartiniju. Nije mu polazilo za rukom da završi jednu od svojih sonata. U snu se javio đjavo, uhvatio violinu i gudalo i odsvirao kraj sonate nevidjene lepote. Tartini se probudio, uzeo svoj instrument i ponovio melodiju iz sna. Tako je bila završena jedna od sonata tog kompozitora. A kakva je veza ove kompozicije sa đjavolom, to do sada još nije otkriveno :o) Verovatno nikakva.


    Dostojevski je često sanjao likove iz svojih dela, pre nego su oni postojali. Jedan od snova neveo ga je da napiše roman "Mladić".


    I Tolstoj je sanjao siže priče "Otac Sergej".


    Franciski matematičar Anri Poankar je tokom jedne večeri bezuspešno pokušavao da reši neku složenu jednačinu. Odložio je rad do ujutru i legao da spava. Pred zoru je usnio san u kojem studentima predaje lekciju i sa lakoćom rešava baš taj problem. Kada se probudio stavio je sve na papir i tako rešio jednačinu.


    E pa dragi moji, kada večeras krenete na spavanje, stavite kraj uzglavlja olovku i papir i dobro obratite pažnju na ono o čemu ćete sanjati. Jer ni sami ne znate šta se u vama krije i koji talenat nestrpljivo čuči i čeka da iz vas izbije na svetlo dana.


    snovi.jpg