VolimoNet 10 saveta uz koje ćete pripremati hranu poput profesionalaca

Informacija o receptu

  • Posted By : VN Kuvar
  • Objavljeno: Oct 23, 2021
  • Pregleda : 710
  • Likes : novu
  • Kategorija : SAVETI I TRIKOVI
  • Opis: Predstavljamo nekoliko saveta kojima se služe najbolji kuvari širom sveta.

Pregled

  •  

    1. Obratite pažnju na seckanje hrane

     

    Hajde da krenemo od početka pripreme hrane. Profesionalni kuvari dosta vremena posvećuju seckanju, mlevenju, tranžiranju i sečenju hrane na kockice. Razlog jeste delom kako bi hrana izgledala lepo na tanjiru, ali tajna leži u tome kako se hrana sa ovim postupkom efikasnije kuva. Ako se dobro snađete sa nožem i ravnomerno iseckate hranu, svi sastojci će se kuvati ravnomerno, istim tempom i biti ukusniji.

     

     

    2. Nisu sva ulja za svaku upotrebu

     

    Svako ulje za kuvanje ima jedinstven profil ukusa i različite tačke ključanja. To znači da su neka ulja poput ulja repice ili kikirikija pogodnija za prženje na visokim temperaturama, dok su masti poput maslaca najbolje za prženje ali i pečenje. Ulja, poput ekstra djevičanskog maslinovog i susamovog ulja, najbolje se koriste sirova kao završna ulja ili kao preliv za salate.

     

     

    3. Kosti i ostatke povrća zamrznite

     

    Uvek je najbolje imati sveže sastojke, međutim najlakši i najbrži način da napravite supu kod kuće jeste da već imate zalihe sastojaka, pripremljene i spremne za u zamrzivaču. Prilikom pripreme jednog obroka odvojite vrhove luka, kore šargarepe ili stabljike pečuraka, ubacite ih u vrećicu i zamrznite. Isto važi i za ostatke mesa i kosti. Kada se uželiste supe već imate pripremljene sastojke koje možete brzo staviti u lonac i skuvati ukusnu čorbu.

     

     

    4. Posolite pre kuvanja, ali ne i nekoliko sati pre


    Ako ste nekada čuli da je najbolje posoliti i začiniti meso satima pre kuvanja ili prženja, raspitajte se dobro. Kuvari kažu da će možda ovaj način soljenja učiniti vaše meso da ima bolji ukus, ono će izgubiti na nutritivnoj vrednosti. Umesto toga, solite dok pripremate sastojke ili u početku termičke obrade. 

     

     

     

    5. Pred kraj kuvanja dodajte sveže začinsko bilje, a na sredini suvo

     

    Osušeni začini su neophodni sastojci, ali njihovo dodavanje na samom kraju kuvanja često može degradirati ukus vaše hrane. Naime, ovi začini mogu da ispadnu suvog ukusa ako ne aktivirate njihova eterična ulja i aromatična jedinjenja koja poseduju u sebi na vreme. Kako bi ovi začini ispustili svoja ulja, možete ih zagrejati u suvom tiganju tokom kuvanja (opciono), a potom ih dodati na sredini ili 25 minuta pred kraj kuvanja.

     

    Dok se suve začine možete dodati na sredini kuvanja, sveže začinsko bilje se dodaje na kraju. Dugo vreme kuvanja može da izvuče ukus svežeg lekovitog bilja, prigušivši njihovu moć.

     

     

    6. Tajni sos

     

    Kada kuvate meso i povrće u zagrejanom tiganju, obično ostanu mali komadići koji se zalepe za dno. Oni se u klasičnoj francuskoj kuhinji nazivaju temelj jer predstavljaju bazu odličnog sosa za meso ili povrće. Odlepite ostatke u tiganju sa vinom, supom, sokom, rakijom ili običnom vodom i dobićete jednostavan način da u svoje gotovo jelo unesete sos sa divnim i neverovatnim ukusom.

     

    7. Uložite u nekoliko tajnih sastojaka

     

    U ostavi uvek čuvajte nekoliko tajnih sastojaka. Primera radi balzamovo sirće dodaje slain, mediteranski ukus, dok soja sos donosi slano-slatkast umami ukus. Malo miso paste će vašem jelu dati slano-slatki finiš, sirup od nara dodaje oporan ukus, a riblji sos daje hrani zabavan, otmen ukus. Svi ovi sastojci pomoći će vam da svoju hranu podignete na viši nivo.

     

     

    8. Prženu piletinu održavajte sočnom tako što ćete je umočiti u mleku

     

    Da li ste se ikada zapitali zašto je pržena ili pohovana piletina tako meka i dobrog ukusa u restoranima? Razlog je to što kuvari često mariniraju piletinu u mleku nekoliko sati. Kiseline i enzimi iz mlaćenice razlažu proteine u mesu, držeći ga sočnim i mekim tokom prženja.

     

     

    9. Napravite ukusne i dekorativne kocke leda

     

    Ako ne želite da u piće dodate klasičan led, umesto toga zamrznite komade voća, začinsko bilje ili voćni sok u posudama za kocke leda. To će vašem napitku dodati dodatni ukus, a istovremeno izgledati predivno.

     

     

    10. Blanširanje povrća daje vibrantnost

     

    Jeste li se ikada zapitali zašto je povrće u restoranima svetlije i življe od onog koje vidite u prodavnici ili kada ga sami kuvate? Onda je vrlo verovatno da su blanširani. Blanširanje podrazumeva veoma kratko vreme kuvanja povrća u kipućoj slanoj vodi, a nakon toga povrće se hladi vodom da bi se prekinuo proces termičke obrade. Na ovaj način povrće je i dalje kompletno skuvano, a zadržava svoju boju i dodatno se posvetljuje. Finalni rezultat će biti nežan, hrskav i ukusan, a zadržaće i svoja zdravstvena svojstva.