Zaštita kompjutera » Diskusije


Preventivne mere za siguran rad kompjutera

  • Leader
    28. јул 2015.

    Kako bi osigurali optimalnu zaštitu Vašeg računara, neophodno je da sva potrebna ažuriranja sistema budu redovna i automatizovana. U ovom tekstu su naznačeni osnovni koraci kako možete zaštititi Vaš sistem od zaraze malicioznim sadržajem. Ovakve mere Vam mogu omogućiti siguran rad i sigurnije pretraživanje Interneta. 


     


    U svrhu zaštite Vašeg računara, predlažemo Vam da razmotrite sledeća osnovna važna pravila:



    1. Proverite da li je Vaš računar zaražen. Predlažemo da koristite EU-Cleaner i obrišite maliciozne datoteke. 

    2. Podesite da instaliranje aktuelnih servisnih paketa i sigurnosnih ažuriranja za Vaš operativni sistem bude automatsko. Pogledajte Microsoft-ove preporuke: Zaštita računara. 

    3. Proverite otvorene kritične portove na vašem računaru: Provera otvorenih portova 

    4. Proverite Vaš Internet pretraživač i dodatke koje koristite (npr. Java, Flash, Shockwave, Quicktime) redovno i ažurirajte sve navedeno ukoliko je moguće. Provera pretraživača i dodataka 

    5. Ojacajte vaš sistem: instalirajte računarsku vakcinu. Nakon instalacije ovog pomoćnog programa, Vaš kompjuter će biti dodatno skeniran, tako da je to još jedna prilika da eliminišete nepoželjne programe. Za svaku od detektovanih potencijalnih opasnosti, program ponudi opciju u kojoj možete izuzeti tu aplikaciju od uklanjanja ako ste sigurni da je ispravna. 

    6. Instalirajte aplikaciju za pretraživanje virusa, npr. neku od navedenih ovde i ažurirajte je redovno. 

    7. Koristite zaštitni zid - firewall npr. Windows-ov ugrađeni firewall, ili ruter. 


     


    Važna napomena:



    • Kako bi izbegli bilo kakve probleme, molimo Vas da pročitate i sledite uputstvo za EU-Cleaner pre preuzimanja i pokretanja alata.

    • Osigurajte Vaše podatke pre početka čišćenja, posebno Vaše lične podatke, slike, dokumenta, video zapise. Uputstva za stvaranje sigurnosne kopije Vaših podataka možete pronaći na
      Information Resource for Windows Backup Software NTBackup

    • Mogućnosti oporavka EU-Cleaner alata od Avire:
      U slučaju da se neka aplikacija ne može pokrenuti nakon oporavka, koristite ove smernice za oporavak.

    • EU-Cleaner ne zamenjuje antivirusni alat. Nakon što očistite računar, preporučljivo je da ga koristite redovno uz standardnu antivirusnu zaštitu.

    • Nakon uklanjanja malicioznih sadržaja postoji mogućnost da operativni sistem ne možete pokrenuti, a to se događa iz razloga što su maliciozni sadržaji oštetili datoteke koje se koriste prilikom pokretanja operativnog sistema. U tim slučajevima jedino rešenje je reinstalacija.



     


    Usprkos svim merama prevencije, morate biti na oprezu kada su u pitanju e-mail poruke, posebno ako su one od nepoznatih pošiljaoca ili sumnjivog sadržaja, poput obaveštenja da ste osvojili nagradu, zahteva unosa Vašeg bankovnog računa na neke web stranice, a posebno obratiti pažnju na datoteke koje dolaze uokviru poruke.


     


     


    Programi za pravljenje sigurnosne kopije podataka


     


    Pre osetljivih akcija na kompjuteru, kao što su na primer reinstalacija ili čišćenje od malicioznih datoteka, bitno je da osigurate svoje podatke. Windows-ov ugrađeni program za sigurnosno kopiranje podataka trebao bi biti dovoljan. Moguće je koristiti i druge besplatne programe, kao na primer Personal Backup ili Areca Backup. Uputstva za stvaranje sigurnosne kopije možete pronaći na:Microsoft Reference: Backup.