VolimoNet Najmoćniji zimski antioksidans

Informacija o receptu

  • Posted By : VN Kuvar
  • Objavljeno: Oct 12, 2016
  • Pregleda : 1860
  • Kategorija : HRANOM DO ZDRAVLJA » Ishrana
  • Opis: Kiseli kupus je u našim uslovima tokom zime najbolji izvor vitamina C. Prepun je vitamina i antioksidansa, jača imuni i nervni sistem, pomaže pri detoksikaciji i čišćenju digestivnog trakta, reguliše probavu i uništava patogene organizme.

Pregled

  • Kupus je jedna od retkih, ako ne i jedina, prirodna namirnica kojoj je čovek uspeo da poveća nutritivna svojstva kroz kiseljenje (vrenje ili fermetaciju). Tokom ovog procesa stvara se mlečna kiselina, koja sprečava rast svih drugih bakterija i gljivica, te ih na kraju sasvim uništava. Nakon završetka fermentacije, kiseli kupus može da se održi dugo, budući da mu nedostaju uzročnici truljenja.

     

    Poput jogurta, kefira i sira, kiseli kupus pripada fermentisanim namirnicama koje sadrže dobre bakterije. Primera radi, u 100 grama kiselog kupusa nalazi se 1,6 grama mlečne kiseline, znatno više nego kod jogurta. Bakterije mlečne kiseline, sprečavaju aktivnost štetnih mikroorganizama i tzv. fekalnih enzima koji uzrokuju tumore u crevima i gorušicu u želucu. Takođe, ove bakterije snižavaju i pH vrednost u crevima, a samim tim i rizik od kancera.

     

    Kroz kiseljenje kupus stvara izuzetno aktivan kobalamin (vitamin B12), koji se isključivo nalazi u namirnicama životinjskog porekla. Upravo iz tog razloga vegetarijanci smatraju kiseli kupus neizostavnom prehrambenom namirnicom.

    Kiseli kupus je bogat kalijumom (228 miligrama na 100 grama) i zaštitinim materijama iz grupe indola, uz nisku energetsku vrednost. Takođe, obiluje i vitaminom C (20 miligrama na 100 grama), kalcijumom (48 miligrama na 100 grama) i jodom (13 mikrograma na 100 grama).

     

    Bavarski sveštenik Sebastian Kneipp, koji je dijagnostifikovao neuropatska oboljenja, još u XIX veku opisao je pozitivne efekte kiselog kupusa. On je, zapravo, tada tvrdio ono što danas pouzdano znamo – da jača nervni sistem i leči malokrvnost. Kneipp je kiseli kupus nazivao i “metlom za želudac i creva”, s obzirom na to da utiče na formiranje zdrave crevne flore i čisti digestivni trakt. Zato vam predlažemo dnevni meni sačinjen od jela i napitaka od kupusa, koje ćete brzo i lako spremiti i istovremeno svoj organizam ojačati vitaminima i  antioksidansima.

     

    DORUČAK: Ovsena kaša 

     

    SASTOJCI:

    4-6 kašike krupnih ovsenih pahuljica

    0,5 litra ovsenog mleka

    1 kašičica pšeničnih klica

    1 kašika soka od pirinča ili meda

    cimet i kardamon

     

    PRIPREMA: Kratko prokuvajte ovsene pahuljice u mleku. Po želji dodajte kardamon, sok od pirinča ili med i na kraju kašu pospite cimetom.

     

    UŽINA: Čaša rasola

     

    Za užinu možete da popijete čašu rasola i odmah ćete primetiti njegov blagotvoran uticaj na organizam.

     

    RUČAK: Kiseli kupus sa voćem

     

    SASTOJCI:

    40 grama matovilca

    1 jabuka

    100 grama svežeg ananasa

    1 mandarina

    150 grama kiselog kupusa

    75 grama punomasnog jogurta

    biber i kurmin

     

    PRIPREMA: Matovilac temeljno operite, osušite i poređajte na dno tanjira. Operite jabuku, ananas i mandarinu i isecite ih na tanke kriške, odnosno kocke, i ubacite ih preko matovilca. Zatim u jogurt dodajte biber i kumin, dobro ih promešajte i naspite preko salate.

     

    VEČERA: Kiseli kupus sa kikirikijem i mangom

     

    SASTOJCI:

    20 grama kikirikija

    30 grama plavog sira

    2 kašike jogurta

    1 kašičica soka od limuna

    150 grama kiselog kupusa

    ½ manga

    matičnjak

     

    PRIPREMA: Kikiriki propržite u tiganju bez ulja i stavite ga da se hladi. Sir zgnječite viljuškom i pomešajte ga sa jogurtom i sokom od limuna. Mešajte sve dok ne dobijete glatku smesu, a zatim dodajte biber. Potom na tanjir stavite kiseli kupus i tanke kriške manga, pospite ih kikirikijem i ukrasite sitno seckanim matičnjakom.

    Izvor:kucasti