Forumi » Začinsko i lekovito bilje

Ženska bokvica

    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 19.57.07 CET

     

     

    Prizemni listovi ženske bokvice ženske ili trpuca velikog složeni su u obliku rozete, širokog su jajolikog oblika, na rubovima delimično ili svekoliko nazubljeni. Na golim listovima ističe se uglavnom 7 provodnih žila. Cvetna štapka je uspravna i okrugla, a cvetni klasić je duguljastovaljkast.

    Ženska bokvica može se naći na zapuštenim livadama, pustim zemljištima, stazama i putevima, ali i u vlažnim nižim do visokih planinskih područja.

     

     

    Za lek se beru samo listovi, a suše se u tankim slojevima na hladnom i prozračnom mestu.

     

    Ženska bokvica se koristi kao sredstvo za lečenje rana i čireva jer suzbija upale. Isto kao i muška bokvica, koristi se kao lek protiv kašlja i za rastvaranje sluzi, iako se u tome daje više prednosti muškoj bokvici.

    Koristi se u lečenju bolesti mokraćnog mehura te čireva na želucu i crevima. Sveže zgnječeno lišće, sok od svežeg lišća i obloga od listova bokvice koristi se za iste bolesti kao i muška bokvica. Svaku ranu ili oderotinu bokvica uspešno može da zaceli i to tako što se na ozleđenu kožu stavi izgnječena bokvica ili kapne njen sok i prekrije gazom. Bokvica je lek izbora protiv ujeda komaraca i drugih insekata. Narodni lekari savetuju da se na mesto ujeda bokvica izgnječi a zatim utrlja, tako da koža od soka blago pozeleni. Svrab će nestati za minut do dva, a otok do sutradan. Isto se odnosi i na svrab i oderotinu od mačijih kandži.

    Osim muške i ženske bokvice koje su po lekovitim svojstvima najdominantnije, u prirodi postoji još dvadesetak vrsta bokvica koje mogu da se koriste. Sve vrste bokvica sadrže heterozide, aukubozide i enzime invertaze, emulzine, tirozinaze i koagulaze. U njihovim listovima ima oko 4 odsto tanina, pektina, limunove kiseline, vitamina C, saponizida i fitoncida. Seme bokvice sadrži sluz, masno ulje, belančevine i šećer.

     

    Jela od bokvice takođe imaju lekovita svojstva. Blagotvorno deluju kod čira na dvanaestopalačnom crevu, gastritisa, regulišu hemoglobin, poboljšavaju apetit, ali i raspoloženje. A za noć bez nesanice najbolje je popiti jednu šoljicu čaja ujutro na prazan želudac, jednu do dve šoljice preko dana, i, na kraju, još jednu pre spavanja. Nakon toga nastupa mirna noć, tvrde narodni lekari.

     


    Poslednja izmena: 22. фебруар 2016. 13.28.07 CET"
    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 19.58.05 CET

    Za bolje varenje
    Svež sok od bokvice, isceđen iz listova biljke, koristi se za lečenje upale želuca i creva. Jedna kašika dnevno rešiće vas svih tegoba. Da biste dobili sveži sok, bokvicu dobro operite, sitno je iseckajte i iscedite u sokovniku. Taj sok pomešajte s medom i uzimajte tri puta na dan po jednu kašiku.
    Ukoliko sok od bokvice, ali bez meda, koristite kao oblogu, rešićete se i glavobolje.

     

    Obloga za rane
    Poparite sveže listove bokvice, pa ih stavite na ranu. One će brzo zaceliti, a čirevi sazreti i nestati.

     

    Lek za ubode insekata
    Ako vas ubode pčela, osa ili komarac, mesto uboda prekrijte vatom ili krpicom dobro namočenom u svež sok od bokvice.

     

    Za jači organizam
    U jedan kilogram čistog planinskog meda dodajte 300 g svežih listova bokvice koju ste prethodno dobro oprali, osušili i samleli u mašini za meso ili u blenderu. Pre svakog obroka uzimajte po jednu kašiku ovog melema.

     

    Kod bolova u uhu
    U uho nakapajte nekoliko kapi svežeg soka od bokvice i bol će proći.

     

    Protiv zanoktica
    Zgnječite nekoliko listova bokvice i stavite ih na zagnojeni nokat. Već drugog dana rezultati će biti iznenađujuće dobri.