Forumi » Začinsko i lekovito bilje

Čičoka

    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 10.29.46 CET

     

    Stabljika je visoka 2-3 metra, cveta u septembru i oktobru a cvet je sličan suncokretu. Koren biljke je gomoljast, nepravilnog oblika i veličine i može biti alternativa za krompir. Gomolji čičoke mogu se jesti kao sirovi gomolj ili kao salata – tanko narezana a takođe se može pržiti, kuvati ili peći. Mlade stabljike s lišćem visine do 30 cm mogu se koristiti u ishrani ljudi, kao zeleno povrće i varivo. Lekoviti su gomolji, vretenasti i izduženi, koji sadrže polisaharid inulin, za razliku od krompira koji sadrži skrob.

     

    Inulin je glavni sastojak čičoke. To je probiotik koji stimuliše razvoj bifidobakterija i acidofila, bakterija koje blagotvorno utiču na naše zdravlje i koje eliminišu štetne mikroorganizme iz crevne flore, sprečavaju crijevne infekcije, pomažu kod opstipacije, poboljšavaju apsorpciju minerala za 20 odsto, jačaju imunitet i pomažu u prevenciji raka debelog crijeva. Inulin normalizuje nivo holesterola i triglicerida u krvi i na taj način sprečava nastanak kardiovaskularnih oboljenja i postepeno smanjuju masne naslage koje muče ljude s viškom kilograma.

     

     

    U gomolju se nalazi do 25% inulina, polisaharida koji se u toku varenja ponaša kao rastvorljivo biljno vlakno i probiotik (pomaže održavanje probiotskih Bifidobacteria). Zbog toga je veoma dobra i preporučljiva hrana za dijabetičare, ali i osobe koje boluju od arterioskleroze i gojaznosti.

    Sadrži mnogo kalcijuma, gvožđa, cinka, vitamina B1 i B2, do 2 % belančevina, kalijuma, fosfora, vitamina A, te manje vitamina C i D, proteina, masti, celuloze, ugljenih hidrata.

    Poznato je da osobe koje jedu sirov gomolj čičoke manje obolevaju od karijesa zuba. Pomaže i kod probavnih infekcija, alergija na hranu, visokog krvnog pritiska, povišene masnoće u krvi i kardiovaskularnih oboljenja.

    Preporučuje se i malokrvnim osobama.

    Čičoka se odlikuje niskom energetskom vrijednošću (79 kcal/100 g) i sadržajem vitamina i minerala. Dobar je izvor kalijuma i fosfora. Kalijum je važan za kontrolu krvnog pritiska, prenos živčanih impulsa, rad mišića i srca te regulaciju vode u telu.

    Čičoka takođe sadrži kalcijum, magnezijum i gvožđe u nešto manjim količinama, međutim, zahvaljujući inulinu, njihova je apsorpcija poboljšana. Važan su sastojak čičoke vitamini koji su, kao i minerali, važni za pravilno funkcioniranje organizma. Ona sadrži vitamine B-skupine, vitamin C, vitamin D i provitamin A (beta-karoten).

     

     

    Čičoka se vadi iz zemlje u novembru ali može ostati u zemlji tokom zime tako da je možete svežu imati i u aprilu.

     


    Poslednja izmena: 22. фебруар 2016. 13.33.37 CET"
    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 10.31.26 CET

    Salata od čičoke

    Sastojci:

    200 g krtola čičoke
    kašika maslinovog ulja
    so

    limun

    Po želji se može dodati i peršunov list, paradajz, luk, kupus, kisela pavlaka.

     

    Priprema:

    Oprane i oljuštene krtole izrendati na tanke rezance. Sitno seckani peršunov list posuti po rezancima i sve preliti mešavinom od ulja i limunovog soka.

     

    Čorba od čičoke

    Sastojci:

    4 krtole čičoke
    2 šargarepe
    koren peršuna sa listom
    150 g kuvanog krompira
    kašika bezglutenskog brašna
    3 kašike maslaca
    2 dl pavlake
    so

     

    Priprema:

    šargarepu i peršun oprati, iseckati na tanke kolutove i pržiti na maslacu dok ne porumene, dodati brašno i litar posoljene vode. U međuvremenu čičoku oprati, tanko oljuštiti i iseći na kockice. U ključalu vodu dodati čičoku, a kada omekša, dodati i krompir isečen na kocke. Gotovu čorbu začiniti pavlakom i seckanim lišćem peršuna.

     

     

    Lekovita tinktura od čičoke

     

    Sastojci:

    domaća rakija ili 70-postotni alkohol
    4 krtole čičoke

     

    Priprema:

    Biljka čičoka (krtola) se opere i izrenda na sitna rezanca. Potom je ubacite u staklenu teglu i prelijte alkoholom tako da izrendana masa potpuno bude prekrivena tečnošću. Teglu dobro zatvorite poklopcem, kako vazduh ne bi ulazio u nju. Potrebno je da odstoji 10 do 14 dana, a za to vreme je povremeno protresite i čuvajte na sobnoj temperaturi. Nakon toga, kroz cediljku ili gazu je procedite u posebnu bočicu.

     

    Ovako pripremljenu tinkturu možete uzimati svakog dana i to po jednu kašičicu pre obroka.

     



     


    Poslednja izmena: 22. фебруар 2016. 00.01.01 CET"