Forumi » Začinsko i lekovito bilje

    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 01.07.21 CET

     

    Lipa je veliko drvo koje stablo doseže visinu od 25 do 30 metara, a starost od nekoliko stotina godina. Krošnja je gusto zatvorena, a listovi zagasitozeleni, koso srcasti, zašiljeni i pilasti, a s lica dlakavi. Cvetovi su na dugackoj stapci što je, otprilike, do polovine srasla sa pricvetnim listom, a složeni su u paštitaste cvatove. Pricvetni su listovi duguljasti, bledozelene boje, dugacki do 8 crn i mrežasto isprepleteni žilicama. Plodovi su mali orašcici.. Cvet je vrlo prijatnog mirisa.

     

    Po celoj Evropi po brdskim šumama. Lipa voli pitominu, plodnu i duboku zemlju. Lipu treba brati cim pocne cvetati, kad su dve trecine cvetova u cvasti rascvetale.



     

    Za lek se koristi cvet sa pricvetnim listovima (ako je lepe zelene boje, bez rdje). Inace se beru samo cvetovi u vreme kada su se otvorili i pre nego što ostare i promene boju. Suše se u hladu, na prozracnom mestu, ponajbolje na tavanu. Sabrani cvetovi sušenjem moraju zadržati svoju prirodnu boju i ugodan miris.

     

    Precvetala lipa nema nikakve vrednosti. Cvast treba brati zajedno s priperkom (Flos Tlliae cum bractes), jer se vrlo retko traži bez priperka. Treba brati po suvom i lepom vremenu. Lipov cvet je blagog i prijatnog mirisa, a ukusa je sluzastog, sladunjavog i pomalo oporog. U osušenom cvetu ima vrlo malo etarskog ulja. Tanina najviše ima u priperku, on daje oporost caju od lipe. Lipov list takode sadrži sluzi i ostalih sastojaka koji se nalaze u cvetu, pa se za nuždu mogu upotrebiti u istu svrhu. I lipova kora ima mnogo sluzi. U cvetu i u listu ima vitamina C. Potpuno mlad, tek otvoren list može koristiti kao povrce. Od lipovog drveta proizvodi se aktivan ugalj velike adisorptivne moci. U lipovom semenu ima masnog ulja slicnog maslinovom.

     

     

    Lipovi cvetovi koriste se za lecenje prehlade i bolesti dišnih organa. Pospešuje znoj i mokracu. Lipov cvet se upotrebljava najcešce u obliku caja, infuza, za znojenje, protiv grceva i za umirivanje bolova kao vrlo blago sredstvo. Koristi se i protiv prehlada, hronicnog kašlja i proliva, kao i za zaceljivanje opekotina i rana. Lipov cvet je najomiljeniji narodni caj.
    Preporucuje se u lecenju kronicnog kašlja, bolova kod mokrenja, umora i preuzbudjenosti živaca.

     


    Poslednja izmena: 22. фебруар 2016. 14.02.47 CET"
    • 1581 postova
    18. фебруар 2016. 01.12.01 CET

    Kafa ili čaj od lipe?

     

    Kafa se konzumira svakog dana. Ako pijete mnogo kafe u toku dana probajte da zamenite kafu čajem od lipe i osetićete razliku. Nije zdravo da pijete veliku količinu kafe, pogotovo ako ne unosite dovoljno tečnosti u organizam. Ako ne vodite računa o tome može doći do posledica, pogotovo po bubrege. Ne zaboravite da svakog dana kada ustanete iz kreveta popijete čašu vode.

     

    Priprema čaja od lipe

     

    Pravilna priprema podrazumeva da se jedna do dve kašičice osušenog cveta prelije šoljom ključale vode i ostavi tako da odstoji 5-10 minuta. Kada procedite, čaj može da se pije. Ko redovno pije čaj lipe pomešan sa kašikom meda, ne treba da se boji upale pluća ili gripa.

    Čekajte jun kada će ponovo procvetati, a tada spremite zalihe za zimu. Jedina ”mana” čaja je ako se preterano pije može da dovede do srčanih tegoba. Može da se pije svakodnevno, ali ne u količinama kao što pijete vodu. Slobodno se šolja kafe može zameniti šoljom čaja od lipe!

    Stres je svakodnevnica, pa ukoliko želite možete da dodate čaj od lipe u svoju kupku. Opustićete se. Poznato je da žene tokom menopauze piju čaj od lipe jer smanjuje nervozu i poboljšava san.


    Poslednja izmena: 22. фебруар 2016. 00.00.48 CET"