Forumi » Začinsko i lekovito bilje

Kukurek

    • 1581 postova
    17. фебруар 2016. 22.46.02 CET

     

    Kukurek pripada familiji ljutića (Ranunculaceae), i obuhvata oko 20-ak vrsta koje uglavnom naeljavaju Evropu i Mediteran, a najveći broj vrsta nalazi se na Balkanu. Na Tibetu raste tibetski kukurek (Helleborus thibetanus). U našoj zemlji poznate su 4 vrste kukureka, od kojih je najzastupljeniji mirisni kukurek Helleborus odorus. Helleborus serbicus ili srpski kukurek, je endemična vrsta koja raste samo u Srbiji. Crni kukurek ili božićna ruža Helleborus niger, koji je izuzetno otrovan i čija upotreba dovodi do poremećaja rada srca a neretko i smrti ne raste na području Srbije.

     

    U našem narodu dobro je poznato da je kukurek i otrovna i lekovita biljka i njemu su se često pridavala i razna magijska svojstva. Prema Veselinu Čajkanoviću, dodole su stavljale korenove kukureka u vodu i njima prskale decu o praznicima. On se koristio kao lekovita trava i tradicionalno se brao na Biljani petak (petak pred Đurđevdan) i na Cveti (nedelja pre Uskrsa). Po verovanjima kukurek je donosio nesreću ako se u kuću unese pre Đurđevdana a ako se unese na Đurđevdan onda će zaštititi kuću od vradžbina i urokljivih očiju.

    Čajkanović navodi da u nekim krajevima deca prvim cvetovima kukureka koje nađu u šumi pevaju bajalicu „Kukurek sa brda zove: oženite me! Lepa ruža ruku pruža: povedite me!”

    Sudeći po starim zapisima i legendama kukurek je bio veoma značajna biljka antičkih vremena, posebno zbog svojih otrovno-lekovitih svojstava. Stari Grci su ga koristili kako u lečenju ludila i mahnitosti tako i u vrlo efikasnom i brzom trovanju neprijatelja. Glavni otrovi kukureka su heleborin, helebrin i heleborein i oni su i odgovorni za smrtonosnu reputaciju ove biljke.

     

     


    Poslednja izmena: 20. фебруар 2016. 09.37.45 CET"