Forumi » Deca predskolskog i skolskog uzrasta

MOJE DIJETE ŽELI MOBILNI TELEFON

    • Moderator
    • 155 postova
    03. фебруар 2016. 17.22.58 CET

    KUPITE MI MOBILNI TELEFON ZA ROĐENDAN!

    ALI MAMA, JEDINO JA NEMAM IPHONE, SVI DRUGI IMAJU!

    HOĆU I JA DA IMAM SVOJ FACEBOOK PROFIL - SVI MOJI DRUGARI GA IMAJU!

    MOGU LI JA JEDNOM SAM DA BUDEM NA INTERNETU A DA MI VI NE GLEDATE?

    Zvuči poznato?

    Šta se dešava kada naša "mala djeca" koja imaju možda 9,10, ili 11 godina....hmmm ma ipak i 12,13 i 14 postavljaju ovakva pitanja?

    Jasno je da u eri digitalne komunikacije život bez mobilnog telefona i interneta je prosto nezamisliv. Telefon i internet su do te mjere prisutni da su postali naš "puls života". Na svijetu 2,8 milijardi ljudi koristi internet, što je skoro 40% svjetske populacije.

    Po nekim španskim istraživanjima, ako se "Iphone zaraza" nastavi širiti ovim tempom, do 2015. godine na svijetu će biti MILIJARDU korisnika ovog mobilnog uređaja!

    Istraživanja pokazuju da osnovci i srednjoškolci provode oko 3 sata dnevno ispred televizora a od 2 do 5 sati na internetu.

    Sociolozi iz Španije su obavili studiju koja je pokazala da 19% djece između 2. i 5. godine zna da koristi aplikacije na telefonima, a 9 % djece tog uzrasta zna da se konektuje i koristi internet.

     

     

    Djeca na razne načine pristupaju internetu, bilo putem Iphon-a, Ipad-a, Tablet-a i ostalih kompjuterskih uređaja. Često ni sami roditelji nisu svjesni šta djeca rade na različitim tehničkim pomagalima, jer se cijeli "proces" odvija nekako "u hodu". Djeca najčešće posjećuju društvene mreže kao što su (facebook, twiter, instagram) kao i video medij "youtube" te raznorazne sajtove zabavnog sadržaja sa igricama. Osim što je internet pozitivan u smislu velikog pristupa informacijama koje su djeci neophodne za obrazovanje i školske radove, u mnogome je ovaj medij negativan i sa mnogo loših strana.

    LOŠE STRANE INTERNETA:

    - Dijete postaje asocijalno, povlači se
    Zavisnost
    - Mogućnost da postane žrtva nekog vida nasilja
    - Doživljavanje irealnog svijeta sa virtuelnim prijateljima
    - Mogućnost lažnog predstavljanja i gubljenja stvarnog pojma o sebi
    - Mogućnost gledanja video sadržaja neprilagođenih uzrastu vašeg djeteta 
    Gubljenje motivacije za aktivnostima i za učenjem
    Nevoljnost i lenjivost
    - Mogućnost slabljenja vida zbog prekomjernog koristenja tehnologije

     

    KADA JE NAJBOLJE VRIJEME DA DJETETU DOZVOLIM DA IMA SVOJ MOBILNI TELEFON?

    Na ovo pitanje najbolji odgovor imaju sami roditelji, ali po Svjetskoj Zdravstvenoj Organizaciji djeca mlađa od 12 godina ne bi trebala da imaju mobilni telefon. 

    Činjenica je da roditelji sve više pomjeraju tu granicu pa je jako česta pojava da djeca već u nižim razredima Osnovne škole imaju svoj mobilni telefon. 
    Razlog zbog kojeg se roditelji odlučuju na ovaj potez jeste taj da žele biti uvijek u kontaktu sa djetetom, ali oni zaboravljaju da posjedovanje telefona kod male djece osim prednosti "komunikacije" nosi i niz mana.

     

    PREDNOSTI MOBILNOG TELEFONA:

     

    - Možete biti u komunikaciji sa djetetom
    - Ako telefon ima GPS možete tačno da znate gdje se vaše dijete nalazi
    - Vaše dijete ima osjećaj pripadnosti - ima mobilni kao i svi drugari
    - Ukoliko dijete posjeduje noviji "smart" uređaj, možete da filtrirate i pratite koje sajtove vaše dijete posjećuje i koga zove. Ovo podjednako važi i za ostale uređaje s kojima imamo pristup internetu.

     

    Za više informacija kako da "kontrolišete" vaše dijete aktivacijom opcije "Roditeljska kontrola" pročitajte sadržaj na sajtu Telekoma Srbije (rubrika za zaštitu djece).Roditelji putem ove aktivacije imaju mogućnost da zabrane pristup sajtovima neprilagođenim njihovom uzrastu kao i da ograniče vrijeme korištenja interneta. Ukoliko to žele, roditelji mogu da vide spisak blokiranih sajtova i istoriju sajtova kojima je njihovo dijete pristupilo.

     

     

    MANE (loše strane) MOBILNOG TELEFONA:

    - Ukoliko vam se dijete odmah ne javi, brinete, paničite, razmišljate šta se moglo dogoditi

    - Mobilni uređaj stvara zavisnost i otuđenost (umjesto da odmor u školi provodi igrajući se sa drugarima, vaše dijete provodi vrijeme na svom mobilnom telefonu)
    - Mijenja se sistem vrijednosti jer vaš socijalni status se "gleda" po vašem telefonu
    - Dijete može postati žrtva nasilja putem SMS poruka, prijetnji, ucjena
    - Može da snima druge ili da bude snimljeno kamerom drugog mobilnog uređaja, a taj snimak se može dalje dijeliti i koristiti u  svrhu ucjena i provokacija (dešavalo se da tinejdžeri izvrše samoubistvo kao posledica iz "neizlazne situacije") 
    - Dijete nekontrolisano troši novac na pozive i poruke
    - Telefon može biti ukraden i korišten u svrhe skupih poziva a dok vaše dijete to primjeti i dok blokirate broj vaš račun može biti ogroman
    - Dijete nesvjesno ili svjesno može instalirati aplikacije na telefon (smart phone) koje koštaju

     

    Iako postoje sve tehničke zaštite, za sigurno surfovanje internetom, oni se smatraju spoljašnjim faktorom. Najvažniji je unutrašnji faktor RODITELJI i njihov uticaj.

     

    RAZGOVARAJTE SA DJECOM O SVIM RIZICIMA koje nose upotreba mobilnih i svih ostalih uređaja a naročito interneta.
    Ako i vi sami ne isključite i ne smanjite upotrebu ovih uređaja, teško da ćete uspjeti u to da ubijedite i svoje dijete. Isključite vaš Iphone i provodite vrijeme sa djetetom u razgovoru ili nekoj zajedničkoj igri.

     



    PREDATORI

    Dijete može i putem telefona i putem interneta da stupi u kontakt sa nepoznatim osobama. Važno je djetetu objasniti da nikada ne daje svoje podatke nepoznatim osobama, da mu objasnite da postoje ljudi sa lošim namjerama. Važno je da naučite dijete da vam vjeruje i da vam uvijek prenese i kaže ako ga neko proganja ili prati. Objasnite mu šta je "hakovanje" i kako može njegov računar biti praćen.

    Objasnite mu da vodi računa kako se i s kim slika, jer svaka fotografija može lako završiti u javnosti ili ljudi mogu da ga ucjenjuju i da traže novac da ne bi objavili fotografiju. 
    Potrebna je VELIKA EDUKACIJA od strane roditelja i VELIKO POVJERENJE djeteta prema roditeljima da bi se bezbjedno koristila digitalna komunikacija.