Forumi » Bebe

Posao i beba?

    • Moderator
    • 155 postova
    21. јануар 2016. 22.47.16 CET

    Dolazi kraj vasem porodiljskom bolovanju? Vas posao vas ceka – pitate se sta i kako sa bebom?

    Zene razlicito dozivljavaju povratak na posao. Neke se raduju i nestrpljivo cekaju taj dan jer su prezasicene kucnim poslovima i obavezom oko bebe. One cesto govore kako ih je taj nacin zivota asocijalizovao i pomalo povukao sto lose utice na njihovo raspolozenje i cjelokupan zivot. Imaju potrebu da pored majcinstva, rade nesto korisno iz cega imaju i finansijsku satisfakciju. S jednog aspekta to je tacno, ali sa drugog one zaboravljaju da je upravo briga o djetetu jedan od najkorisnijih i najvaznijih poslova koje mogu da imaju. Postoje i one druge mame, koje bi zauvijek ostavile posao i izabrale soluciju mame kod kuce, kako bi provodile svaki minut odrastanja svog djeteta….mada ni finansijske mogucnosti im to uvijek ne dozvoljavaju, pa ih ima koje su primorane da rade iako im se ta ideja bas ne dopada.


    Ono sto je zajednicko za sve mame, one koje moraju da se vrate na posao a ne zele, ili one koje jedva cekaju taj trenutak, jeste da se valjano pripreme – kako sebe, tako i svoju bebu (djecu) i naravno tatu. Dobra organizacija u kuci je presudna za veliko olaksanje u vezi koja se zove posao – beba (ili vise djece).

    Najcesce postavljena pitanja :

    1. Koje je najbolje vrijeme za odvajanje ?

    Odgovor na ovo pitanje sigurno ne zavisi ni od zelje majke ni djeteta vec od protokola zakonskih odredbi o porodiljskom bolovanju. Medjutim, u mnogim firmama, postoji mogucnost produzenja bolovanja sto u mnogome moze da ispuni zelju majke i da omoguci bebi na sto kasnije odvajanje od majke. Po misljenju mnogih strucnjaka pozeljno vrijeme da majka provede sa svojim djetetom je najmanje 1 godina a savjetuje se sve do 3 godine.

    2. Koje su najbolje solucije za moje dijete dok sam ja na poslu ?

    Postoji vise dobrih solucija ali ne postoji ona najbolja, jer najbolja je na poslu.

    Vrtic je jedna od solucija ali spremite se da ce vam uz vrtic biti potrebna i jos jedna desna ruka (ako imate baku, slobodnu sestru ili neku slobodnu drugaricu). Djeca koja prije 3 godine krecu u vaspitnu ustanovu, nemaju dovoljno jak odbranbeni sistem i jednom rijecju ta mala bica su « magnet » za viruse i bakterije. Kod vecine djece adaptacija imunoloskog sistema u vrticima traje i do godinu dana. Ako imate neku pomoc, da pricuva dijete dok ne ide u vrtic to ce i vama olaksati odlazak na posao.

    Dadilja je solucija do 3 godine ( kada je dijete potpuno spremno da krene u vaspitnu ustanovu - vrtic). Dadilja je stvar licnog izbora. Majka najbolje osjeti da li je najbolje da to bude mlada djevojka (sa iskustvom dadilje), starija zena sa licnim iskustvom, ili baka. To je pitanje koje je objektivnih razmjera ali ono sto je najvaznije jeste da ta osoba preuzme brigu o djetetu « strucno » i da ima pristup djetetu sa velikom ljubavlju – narodski receno “da umije sa djecom”. Koliko je bitno da dadilja zavoli dijete jos je bitnije da dijete zavoli dadilju i u njoj osjeti sigurnost. Pogresan izbor dadilje moze da ostavi posledice po dijete u tom uzrastu a kasnije i u daljem odrastanju. Zato treba biti jako oprezan i savjestan pri izboru.

    3. Kako i kada da krenem sa organizacijom ?

    Vazno je da protokol odvikavanja tece postepeno. Ako ste punih godinu ili dvije dana proveli kuci sa djetetom, ne odvajajuci se od njega, nikako se ne preporucuje da na posao krenete iznenada i nestanete na 8-9 sati dok dadilja cuva dijete.


    Isto tako ako ste se odlucili za varijantu “vrtic” nikako se ne savjetuje da odmah ostavite dijete cijeli dan u vrticu (mada ni u vrticu to nije praksa pa vam sigurno prvih mjesec dana to ne bi dozvolili).


    Solucija za ovo jeste da prvih mjesec dana pokusate da “dogovorite” radno vrijeme od samo nekoliko sati dnevno. Ukoliko vam to sef ne dozvoljava, onda krenite sa praksom mjesec dana unaprijed tako sto cete ostavljati dijete u vrticu ili sa dadiljom po 2-3 sata a vi za to vrijeme pravite organizaciju oko povratka na posao. Na primjer: ako ste nabacili koji kilogram mozda treba da obnovite garderobu? Ili da upisete aerobik? Trebaju vam nove cipele? Odavno niste bili kod frizera? Kada ste zadnji put nasli vremena za jednu lijepu setnju u prirodi i citanje knjige?

    4. Kako objasniti djetetu da mama nece biti s njim cijeli dan?


    Iako jos ne govore, djeca jako dobro razumiju on osto im se prica, a narocito razumiju govor majke. Jako je bitno da sa njim pricate otvoreno. Nikako nemojte da prikrivate cinjenicu da se uskoro vracate na posao i da svu situaciju prepustite slucaju.


    Pricajte djetetu danima o vasem poslu, sta vi tamo radite, ko vas tamo ceka, kako provodite dan. Objasnite mu mimikom kako izgleda vas posao, ko ce da se igra sa vasim djetetom kada vas nema…..cega ce da se igraju. Stavite mu do znanja da je ono sada veliko, i da je kada mame nema « gazda » u kuci.


    Pricajte mu kako vi na posao idete zato sto je to vasa obaveza i da ce vam dijete mnogo nedostajati. Pricajte mu kako to jako brzo prodje i kako se mama brzo vraca kuci. Govorite mu igre koje cete igrati kada se vratite sa posla.


    Nikada nemojte krisom da izadjete iz kuce, a da mu se ne javite. To ce da ubije povjerenje medju vama i djete ce se osjecati prevareno. A osjecaj da vas majka prevari (bice kojem najvise vjerujete) je veliki sok za dijete.


    Nemojte da mu dajete lazne nade samo da biste ga umirili, kao na primjer « Sutra necu ici na posao » . Morate pricati istinu jer time pokazujete da se na neke stvari ne moze uticati ni suzama ni placom.


    Izbjegavajte pricu « Mama radi da zaradi, pa da tebi kupi igracku ». Ovu gresku prave mnoge majke a nikako ne smijete da dovedete dijete u situaciju da misli da vi idete na posao zbog njega.

    5. Kako da odvojim privatno i profesionalno ? Kako da se vratim u staru rutinu?


    Posle dugog odsustva sa posla, naravno da je neophodno steci onu staru rutinu. Narodski receno « malo smo ispali iz fazona ». Ali kroz kratak period to se sve brzo vrati. Najvaznije je da na posao dodjete skoncentrisani na posao. Ne dozvolite sebi da vam stalni misli odlutaju, da uporno zovete dadilju i provjeravate da li je dijete pojelo cijelu kasicu ili samo pola, da li ga je presvukla, koliko je spavalo ? Vase kolege oko vas ne zele to da cuju, i shvatite da niste ni prva ni poslednja zena koja ide na posao a ima malo dijete. Takvo ponasanje daje losu sliku o vama i moze lose da utice na grupu u kojoj radite i da umanji vasu efikasnost ili produktivnost. Pokazite upravo suprotno, da ste radno sposobni i da ste veliki radnik na poslu a velika mama kod kuce (nikako obrnuto !).

     

     


    Poslednja izmena: 23. јануар 2016. 02.21.38 CET"