Forumi » Bebe

20 cinjenica o blizancima

    • Moderator
    • 155 postova
    21. јануар 2016. 21.55.54 CET

    Zasnovano na americkom istrazivanju

    1. 1980 god. 1 na 53 bebe u SAD je rodjena kao blizanac. 2009 godine taj broj se povecao na 1 od 30.

    2. Vece sanse da dobiju blizance imaju zene sa 30+ godina.

    3. Postoji « blizanacki gen » - dvojajcani blizanci , to je rezultat kada zena izbaci dvije jajne celije istovremeno. To je genetska predispozicija.

    4. Jendojajcani blizancu nisu genetska predispozicija jer se oni dobijaju slucajnom podjelom jednog oplodjenog jajeta.

    5. Muskarci blizanci nece imati svoje blizance ukoliko njihove zene nemaju gen za izbacivanje dvije jajne celije istovremeno.

    6. Jednojajcani blizanci imaju isti DNK ali nemaju isti otisak prsta.

    7. 1 na 250 trudnoca se zavrsi jednojajcanim blizancima.

    8. 22% blizanaca su levoruki.

    9. Dvojajcane blizankinje imaju 2x vece sanse da dobiju blizance nego jednojacane blizankinje.

    10. 15-20% svih blizanackih trudnoca spontano izbaci jedan fetus.

    11. Neka istrazivanja su dokazala da 1 na 8 ljudi je zaceto kao blizanac ali se samo 1 na 70 slucajeva uspije I roditi kao blizanac.

    12. Zene koje rode dvojajcane blizance imaju 3-4x vise sanse da opet rode blizance.

    13. Nigerija ima najvecu stopu visestrukih trudnoca I najvise jednojajcanih blizanaca.

    14. Kina ima najmanju stopu visestrukih trudnoca a to je 1 na 300.

    15. Studije pokazuju da zene vegeterijanci imaju 5x manje sanse da dobiju blizance nego ostale zene.

    16. Polarni medvjedi gotovo uvijek radjaju jednojajcane blizance, vrlo rijetko trojke ili cetvorke.

    17. 3D istrazivanja su dokazala da se blizanci igraju u stomaku vec od 14. gestacijske nedelje trudnoce.

    18. 40% blizanaca govore svoj medjusobni jezik (samo njima razumljiv).

    19. 50% blizanaca se rodi prije vremena (prije 37. Nedelje trudnoce)

    20. Prosjecna tezina jednog blizanca je 2 350 gr.

     

    • Moderator
    • 155 postova
    21. јануар 2016. 21.56.32 CET

    Imati blizance je stvarno Bozji dar. Sigurno nije lako podizati dvije bebe odjednom, ali posle bude daleko lakse nositi se sa blizancima dok odrataju nego sa dvoje djece razlicitog uzrasta. Moje misljenje je da cinjenica sto zajedno polaze u vrtic, skolu, imaju zajednicke drugare u mnogome olaksava i majci a isto tako oni sami sebi kao podrska olaksavaju put odrastanja.

    Moja zelja je bila da imam blizance ali eto nije se dalo :) znam dosta slucajeva sa blizancima, cak sam poznavala i jedne trojke 82. godiste su...dva brata i sestra. Stvarno je neopisiva ta veza izmedju njih.