Forumi » Deca

O DECI - Ivo Andrić

    • Moderator
    • 370 postova
    15. април 2016. 14.04.23 CEST
    • Dečija žudnja da se poraste i izjednači u pravima i mogućnostima sa odraslima 
      predmet je Andrićevih promišljanja.
      Govoreći kako mu često iskrsnu u sećanju lica odraslih kakva su mu ostala u 
      sećanju iz ranog detinjstva, autor Znakova pored puta skreće pažnju na 
      večitu dečiju želju da se izjednače sa ljudima od titula, jer je sav dečiji i život 
      samo nevešta petljavina, praćena željom da porastemo i postanemo "veliki".


      "Mali ljudi koje mi nazivamo deca" - kaže Ivo Andrić- "imaju svoje velike bolove 
      i duge patnje, koje posle kao mudri i odrasli ljudi zaboravljaju, upravo, gube 
      iz vida. A kad bismo mogli sa se spustimo natrag u detinjstvo, kao u klupu 
      osnovne škole iz koje smo davno izišli, mi bismo ih opet ugledali. Tamo dole, 
      pod tim uglom, ti bolovi i patnje žive i dalje i postoje kao svaka stvarnost".
      Koliko odrasli nisu u stanju da osete suptilnost dečije duše, želje a da se dete 
      shvati i ne opterećuje traumama koje ruše predstavu o lepoti i čaroliji sveta.


      O vaspitanju sticanom u detinjstvu Andrić je pisao: "Nas su učili u detinjstvu 
      kako se dočekuje i prima život i sve ono što on donosi i nameće, kako se čovek 
      održava u životu, izbegavajući nemir duha i tela, i sve razlike i štete, kako se 
      podnosi bolest i svako zlo i, najzad, kako se došekuje smrt kojom svaki život 
      završava.
      Dakle, čitav jedan defanzivan sistem!
      " Konfrontirajući takvom obliku vaspitanja svoje shvatanje edukacije, 
      Andrić kaže: " Vaspitanjem bi trebalo od samog početka suzbijati u detetu 
      to bolesno osećanje krivice, a ponekad mi se čini da bi takve ljude trebalo 
      kažnjavati upravo zbog njihovih uobraženih grehova i prestupa..."


      Svestan koliko svako dete staje osećanje krivice, on svoje razumevanje 
      ovog problema prenosi na urazumljivanje odraslih da decu ne opterećuju 
      ovim osećanjem, jer ih satiru strepnjom i strahom.