Forumi » Podrška i podešavanja

Sve sto je vezano za sekciju GRUPE

    • 7 postova
    27. август 2013. 23.17.16 CEST

    Posto vec imamo dosta i jako zanimljivih tematskih grupa, zelim da kazem nekoliko zanimljivih stvari i naravno da medjusobno razmjenjujemo iskustva, ideje i rjesavamo probleme ukoliko na njih naidjeno.

    Sami ste vidjeli da kreiranjem neke grupe, imate citavu jednu paletu opcija i mogucnosti npr:

    Pod grupe - otvaranje pod grupe srodna tematski toj grupi, s tim da je grupa u kojoj se napravili pod grupu nadredjena toj pod grupi

    Diskusije u grupi - otvaranja tema, gdje se clanovi grupe mogu ukljuicti u diskusiju teme koja ih zanima.

    Albumi u grupi - clanovi grupe mogu kreirati licne foto albume

    Ankete u grupi - postavljanje anketa tematski za tu grupu

    Dogadjaji - kreiranje dogadjaja, koju su usko vezano za grupu u kojoj zelimo istaknuti neki dogadjaj

    Aktivnosti u grupi ne opisah nesto posebno, jer ni sama jos nisam dovoljno istrazila osim da vidim da imam pregrst mogucnosti da se ukljuce ili iskljuce sta zemilo da pratimo u grupi.

    Nekako mi bude zao kad vidim da neki clan grupe napise jako zanimljiv text, pricu, pjesmu ili cak sam komentar na zidu grupe, a ne vidi se do kraja text. Zasto se ne vidi? Jedino valjano obrazlozenje i ralzog zasto se ne vidi u cjelosti text na zidu grupe, jeste sto predje odredjeni broj dozvoljenih napisanih karaktera na samom zidu, odnoso sadrzaj poruke.

    Da bi vidjeli te kvalitetne objave, najbolje rjesenje jeste da u "Diskusije u grupi" otvorite temu i tako ce vas sadrzaj biti vidljiv, s mogucnoscu da text editujete, od vrste fonta i vleicine slova, boje itd. Tipicno uredjivanje texta.

    Od mene za sada toliko.


    Poslednja izmena: 05. јануар 2016. 16.45.02 CET"
    • 7 postova
    28. август 2013. 18.06.04 CEST

    Kako da u novoj temi/postu u diskusijama grupe ubacimo sliku?

    Panel sa opcijama i mogucnostima dodavanja slika u kreiranju teme u Grupi se razlikuje od kreiranja BLOGA.
    Koje je to razlika?  Ovako opticki kad pogledamo panel za kreiranje teme u grupama ili kreiranje bloga je isti, ali ima razlika.
    U panelu kreiranja bloga pa na opciji za ubacivanje slika imamo dve opcije, dodavanje slike sa URL image ili da uradimo upload (dodamo) sliku sa svog kompjutera.
    E kod kreiranja teme u grupi nemamo opciju dodavanja slike sa svog kompjutera. Znaci samo mogucnost dodavanja slike sa web-a. Sta to znaci? Da slika koju zelimo stavimo u temu, mora vec biti upload-ovana (dodana) na net.
    Evo da vam na slikama ispod pokazem o cemu sam zapravo govorila ako sam ostala neshvacena.

    Panel za dodavanje slika pri kreiranju Bloga:
    Slika 1


    Slika 2


    Panel za dodavanje slika pri kreiranju teme u Grupi:

    Slika 1


    Slika 2


    E to je bilo slikovito koje su razlike.


    Poslednja izmena: 05. јануар 2016. 16.45.21 CET"
    • 7 postova
    28. август 2013. 20.37.32 CEST

    Sad cu slikovito da vam pokazem kako da ubacite sliku/slike u svoju temu.

    Naime radi se, da vecina nas ima licne blogove a zele da urade prepisku u zeljenu grupu na nasem sajtu, a ne znaju kako.
    Koristicu primjer prepiske sa Dubravkinog bloga u Grupu "Volimo domacu kuhinju", a tema je "O perece ..kako vas volim"
    Nadam se da se Dubravka nece naljuti, al' ovo je u svrhu prakticnog primjera. A posto je i ona sama imala poteskoca da ubaci slike u temu, zato sam i odabrala ovo za primjer.

    Pa da krenemo.

    Blog sa kojeg je prepiska radjena: KLIKNI OVDE

    Ovako izgleda odradjena prepiska u gore pomenutoj grupi i nazivu teme: KLIKNI OVDE

    Kako otvoriti novu temu ili uraditi prepisku sa vaseg bloga ili sajta?

    Korak 1
    U Diskusijama idete na "Dodaj novu temu"




    Korak 2
    Dajte "Naslov" teme koju kreirate

    Kad ste dali naslov, preporucujem svima da povecaju pregled panela za pisanje.




    Korak 3
    Da li ce te u panelu prvo pisati ili dodati sliku, svakako to je licni izbor.
    (posto sam rekla da cu se drzim gore navedenog primjera prepiske ici cu istim redom, slika pa text,slika pa text itd)

    1. Kliknite desni klik na sliku, i odaberite kao na slici ispod. Na taj nacin radimo kopiranje URL slike, koji nama treba.


    2. Da bi dodali sliku u temu kliknite na ikonicu "Dodaj/uredi sliku" (Add/edit image)




    3. Kao na slici, u polje URL Slike, uradite desni klik "paste" ili Ctrl+V. Zatim kliknite na "Ubaci"




    4. Sad vidite na svom panelu ubacenu sliku. Ukoliko mislite da je slika prevelika, najbolji nacin da umanjite sliku jeste, da na kliknete na sliku kad ste je ubacili, pojavice vam se blage linije oko slike sa kockicama na coskovima i sredinama strana slike.
    Najbolje je da stanete na jednu od tih kockica, najbolje donji desni cosak slike na tu kockicu stanite, kad vam se pojavi na toj kockici dupla strelica, onda vucete ka unutrasnjosti slike do zeljene velicine. To je najbolji nacin da proporcijalno umanjite ili uvecate sliku.




    Tako se ubacuje slika.

    Kad je rijec o kopiranju texta, moj vam je savjet da kopirani text prvo prekopirate u Noptepad, pa iz Notepad u panel ispod slike.
    Zasto pominjem Notepad, cemu komplikacije?
    Iz meni jos neobjasnjivog razloga, kad se text u temi kuca i kad zelim razmak izmedju pasusa, kad to radim u samom panelu u uredjivackom djelu za kucanje, posle kad pogledam temu, prevelik je razmak izmedju pasusa.
    Dok kad text otkucam ili prekopiram u Notepad, napravim onaj jedan razkam enterom izmedju pasusa, dobijem zeljeni rezultat, noramalan razmak izmedju dva pasusa.

    Zelite vise slika, kao na blogu koji je primjer? Postupak je isti za ubacivanje slika. Znaci ispod slike napisite text, ispod texta stanite i dodajte sliku. Sto znaci da vasa tema moze imati vise slika izmedju textova.

    Jos sam ostala duzna da kazem sto se tice slika i texta. Ukoliko zelite da vam na lijevoj strani bude slika, a desno text, to ovde ne mozete. Pokusavala sam na sve nacine, jednostavno ja bar jos nisam pronasla mogucnost tako necega.
    Znaci slika moze samo da bude sama za sebe, kao objekat. Iznad, izmedju ili ispod texta, nikako da budi u istoj ravni slika i text.

    Nadam se da su vam ova moja objasnjenja koliko tokoliko pomogla.


    Poslednja izmena: 05. јануар 2016. 16.45.42 CET"
    • 7 postova
    29. август 2013. 00.58.44 CEST

    Zelim da dodam sliku sa svog PC, kako i gdje da uradim upload?

    Naravno na ovom sajtu mozete da kreirate album i vrsite upload slika.

    Ako ne zelite da slike koje su vezane tematski za grupe koje pratite i diskutujete, naravno mozete unutar same grupe da kreirate vlastiti album gdje cete dodavati slike koje zelite da budu u temi zeljene grupe.

    Napravite svoj album u grupi s nazivom "Larkine slike za grupu" (Sebe sam navela za primjer, jer bi bilo najbolje da svaki clan napise svoje ime, za takvu vrstu albuma)

    Kad ste dodali sliku ili vise slika, naravno otvorite album, otvorite sliku koju zelite da dodate u svoju temu, a postupak ubacivanja slike je skoro isti kao sto sam gore opisala.
    Razlika od gore navedenog primjera jeste samo sto u ovom albumu necemo odabrati opciju "Copy link location" nego "Copy image location".

    Naravno moze se na jos mnogo nacina doci do linka zeljene slike, npr. desni klik na sliku:

    View image - al' ovom opcijom moramo da se vracamo (back) na stranu odnosno sliku u albumu
    Copy image location - iako ne vidimo da se nesto desilo, zapravo smo kopirali link od te slike, koji naravno posle samo uradimo paste za URL slike
    View image info - tu cete vidjeti selektovan link od linka za sliku koji nama treba

    Kojom od ovih pomunjenih opcija cete doci do zeljenog linka slike, naravno sve je do vaseg izbora.

    I jos nesto za kraj. U album koji se kreirali u grupi, uvijek mozete dodavati nove slike.


    Poslednja izmena: 05. јануар 2016. 16.45.59 CET"
    • 7 postova
    22. март 2014. 19.54.26 CET

    Kako dodati video sadržaj?

    Ukoliko želite da u nekoj od tema (postova) dodate video sadržaj i da se gleda bez da nas baca na adresu gdje je video (obično je to YouTube), tutorial možete vidjeti OVDE.


    Poslednja izmena: 05. јануар 2016. 16.46.15 CET"